Sprzedaż niejedno ma imię, czyli przegląd globalnych marketplace’ów

Udostępnij artykuł
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Jako sprzedawca online nie musisz – a nawet nie powinieneś ograniczać się do jednego kanału sprzedaży. Rozszerzenie swoich działań na kolejne platformy e-commerce to przecież otwarcie się na popyt o kilkaset procent większej liczby potencjalnych klientów niż dotychczas. Tylko, na jakich marketplace’ach sprzedawać?

Co kryje się pod pojęciem marketplace?

Błędnie kojarzony tylko z Facebookiem, marketplace jest pojęciem o wiele szerszym. Śmiało można go rozpatrywać jako wirtualny bazar. Marketplace – podobnie jak bazar – to miejsce, w którym różni sprzedawcy oferują swoje również różne towary. Są jednak dwie zasadnicze różnice pomiędzy marketplace’m a bazarem: Na marketplace’ie oferowana jest sprzedaż online, a jego zasięg jest globalny, nie lokalny. Oznacza to ni mniej, ni więcej to, że sprzedawca ze swoją ofertą może dotrzeć do każdego potencjalnego klienta, jeśli ten tylko ma dostęp do internetu. I żadna ze stron kupna-sprzedaży nie musi wychodzić z domu. Nasza globalna wioska ma się bardzo dobrze!

Sprzedaż na marketplace – sklep internetowy

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego sklepu internetowego, zapewne zastanawiałeś się jak dotrzeć do większej liczby klientów, a w efekcie zwiększyć sprzedaż obecnych towarów. Jednym ze sposobów jest właśnie skorzystanie z dobrodziejstw sprzedaży na marketplace’ach. Czy wiesz, że na Amazon na całym świecie kupuje 300 milionów klientów? Wyobraź sobie, że część z tych klientów mogłaby kupić Twoje towary! Wystawiasz ofertę na jednym lub kilku takich marketplace’ach, klienci kupują Twój produkt na marketplace, a Ty otrzymujesz tylko zgłoszenie o realizację potwierdzonego zamówienia. Ale to też nie zawsze! Skoro już jesteśmy przy Amazonie – możesz wybrać model sprzedaży FBA, w którym to Amazon obsługuje wysyłkę Twoich zamówień. Ty w tym czasie skupiasz się na innych aspektach rozwoju swojego sklepu online. Wygląda, jakby towary sprzedawały się same, czy tak jest w istocie?

Marketplace, czyli sprzedaż Twoich towarów w globalnej wiosce

Sprzedaż na marketplace wbrew pozorom wiąże się z pewnymi obowiązkami. W zależności od platformy marketplace, sprzedający musi wykupić abonament lub odprowadzić prowizję od sprzedanych towarów. Z poziomu konta na wybranym marketplace’ie sprzedawca samodzielnie dba o dane produktowe, które widzi klient końcowy. Może także zarządzać wysyłkami zamówień oraz przeglądać raporty sprzedaży. Wszystko zależy od tego, w jakim marketplace’ie sprzedawca oferuje swoje towary oraz w jakim modelu logistycznym współpracuje z danym marketplace’em.

Największe europejskie marketplace’y – Ranking

Unia Europejska – z wyłączeniem Wielkiej Brytanii – jest trzecim co do wielkości rynkiem e-commerce na świecie. Rocznie wysokość sprzedaży detalicznej online sięga zawrotnych 412 miliardów dolarów! Zobacz, które marketplace’y cieszą się największą popularnością wśród odwiedzających w Europie.

Nazwa marketplace’aRegion/KrajKategorie produktówMiesięczne odwiedziny w Europie
1.AmazonŚwiatOgólne1.1B
2.eBayŚwiatOgólne388.9M
3.AllegroPolskaOgólne202.8M
4.ZalandoEuropaModa111.3M
5.Bol.comNiderlandyOgólne75.8M
6.Cdiscount.comFrancjaOgólne65.0M
7.OzonRosjaOgólne62.3M
8.FnacEuropaOgólne57.9M
9.OTTONiemcyOgólne56.1M
10.eMAGEuropa wschodniaOgólne41.6M

Źródło: Ranking za webretailer.com

Największe światowe marketplace’y – Ranking

Biorąc pod lupę choćby rok 2019 – więcej niż 50% sprzedaży online pochodziło właśnie z marketplace’ów. Oto najwięksi gracze na globalnym rynku e-commerce.

Nazwa marketplace’aRegion/KrajKategorie produktówMiesięczne odwiedziny na świecie
1.AmazonŚwiatOgólne5.7B
2.PayPay MallJaponiaOgólne2.1B
3.EbayŚwiatOgólne1.6B
4.Mercado LibreAmeryka PołudniowaOgólne661.7M
5.AliExpressŚwiatOgólne639.1M
6.RakutenŚwiatOgólne621.5M
7.TaobaoChinyOgólne545.2M
8.Walmart.comUSAOgólne469.0M
9.JD.comŚwiatOgólne318.2M
10.EtsyŚwiatsztuka, rękodzieła & prezenty266.3M

Źródło: Ranking za webretailer.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry