polerowanie lamp samochodowych

Jak samodzielnie wypolerować plastikowe lampy samochodowe?

Udostępnij artykuł
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email
Artykuł sponsorowany

Plastikowe reflektory samochodowe mogą z czasem zmatowieć, porysować się i zżółknąć. Dowiedz się, jak niskim kosztem odnowić swoje reflektory samochodowe, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze.

Dlaczego ważne jest czyszczenie reflektorów samochodowych?

Reflektory samochodowe zapewniają widoczność w nocy czy podczas gorszych warunków atmosferycznych. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów podczas jazdy samochodem. Im mniej światła pochodzi przez klosze reflektorów, tym mniej skutecznie będą one oświetlać drogę przed poruszającym się samochodem. W zależności od tego, jak bardzo zmatowiałe są soczewki reflektorów, może to również utrudniać widoczność nadjeżdżającym pojazdom i innym użytkownikom dróg.

Stan reflektorów samochodowych musi być nienaganny – zniszczone lampy mogą być powodem do kontroli policyjnej, a nawet otrzymania mandatu!

Polerowanie lamp samochodowych krok po kroku

 1. Umyj lampy preparatem do czyszczenia samochodu i wypoleruj ściereczką z mikrofibry
 2. Obejrzyj dokładnie reflektory, aby ocenić w jakim są stanie
 3. Jeśli stan reflektorów jest zły – do czyszczenia będzie potrzebny papier ścierny (można go znaleźć w specjalnych zestawach do polerowania reflektorów)
 4. Jeśli stan reflektorów jest dobry – polerowanie ściereczką i środkiem do czyszczenia powinno wystarczyć

Rada: Pamiętaj, aby nie używać płynu do mycia naczyń ani kwaśnych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić reflektory samochodu i każdą inną jego część, z którą wejdą w kontakt.

Jak wypolerować plastikowe lampy samochodowe?

polerowanie reflektorów krok po kroku

Do polerowania plastikowych reflektorów samochodowych służą zaprojektowane właśnie w tym celu zestawy do regeneracji reflektorów. Możliwe jest oczywiście stworzenie domowego zestawu do czyszczenia reflektorów przy użyciu arkuszy papieru ściernego. Podobnie jak w przypadku zestawu do czyszczenia reflektorów kupionego w sklepie, warto zdemontować reflektor, jeśli to możliwe. Jeśli nie, należy dokładnie zamaskować otaczające go nadwozie i elementy stykowe w aucie.

 • Używanie papieru ściernego na reflektorze, zamontowanego na urządzeniu (np. wiertarce) lub ręcznie może być ryzykowne, ponieważ zbyt łatwo można spowodować nieodwracalne szkody, jeśli uprzednio odpowiednio nie zabezpieczymy obszaru wokół reflektora.
 • Jeśli twój reflektor jest mocno zniszczony – wybierz papier ścierny o niższej gradacji (np. 600) i co jakiś czas spryskuj reflektory wodą.
 • Najlepiej jest zacząć od jak najmniejszego nacisku, a następnie zwiększać go aż do uzyskania pewności co do siły nacisku.
 • Gdy zobaczysz, że po pokryciu taflą wody reflektor staje się przejrzysty, przejdź do wyższych gradacji papieru ściernego.
 • Zmieniając poszczególne gradacje papieru szlifuj w innym kierunku, naprzemiennie pionowo i poziomo. Dzięki temu zatrzesz głębsze rysy i uzyskasz w efekcie końcowym gładką powierzchnię.

Rada: Jeśli nie masz polerki, możesz kupić specjalną nakładkę na wkrętarkę. Znajdziesz ją często w zestawach do regeneracji reflektorów.

Czym zabezpieczyć lampy po polerowaniu?

Po wypolerowaniu reflektorów samochodowych papierem ściernym, a następnie pastą polerską, należy zabezpieczyć je specjalistycznym płynem do regeneracji. Takie płyny są dostępne w zestawach do regeneracji reflektorów w postaci płynu zawartego w tubce lub butelce. Często dołączany jest specjalny kubek, który podgrzewa płyn, dzięki czemu substancja jest rozprowadzana na lampie w postaci pary. Zadaniem płynu do regeneracji jest odbudowanie i zabezpieczenie zewnętrznej warstwy poliwęglanu oraz nadanie reflektorom samochodowym doskonałej przejrzystości.

Co jest potrzebne do czyszczenia reflektorów w aucie?

Mając do czynienia z pożółkłym reflektorem, nie ma dróg na skróty. Aby pozbyć się matowej warstwy, trzeba ją mechanicznie spolerować. Tylko w ten sposób można uzyskać trwały efekt, który nie będzie wymagał poprawek po kilku tygodniach.

Jakie rzeczy są potrzebne do polerowania reflektorów samochodowych:

 • Preparat do czyszczenia samochodu
 • Pasta polerska
 • Dysk z rzepem do zamocowania elementów polerskich
 • Taśma maskująca (do zabezpieczenia samochodu)
 • Papier ścierny o różnych gradacjach (w zależności od potrzeb w zakresie 600-3000)
 • Płyn do regeneracji reflektorów

Wszystkie niezbędne elementy do przeprowadzenia regeneracji reflektorów samochodowych znajdziesz w zestawach do regeneracji reflektorów marki HS.

Zestaw do regeneracji reflektorów marki HS

Zestaw do polerowania reflektorów marki HS służy do szybkiego i wygodnego odnawiania reflektorów z najlepszym możliwym efektem końcowym. Przywraca reflektorom samochodowym ich oryginalny wygląd bez konieczności demontażu lamp. Kupując zestaw do renowacji reflektorów marki HS zyskujesz kompletny zestaw akcesoriów do czyszczenia, który możesz zamontować np. na wiertarce czy szlifierce.

Produkt wyprodukowany w EU – wysoka jakość w porównaniu z zestawami do regeneracji reflektorów innych marek, które zazwyczaj są produkowane w Chinach.

KUP NA AMAZONIE

6-letnie doświadczenie w branży e-commerce ze specjalizacją w content marketingu i marketingu afiliacyjnym. Zawodowo zajmuje się m.in. content writingiem, prowadzeniem projektów e-commerce, układaniem szablonów stron sprzedażowych, podnoszeniem efektywności działań sprzedażowo-marketingowych oraz analizą rynku. Po godzinach redaktorka i korektorka treści literackiej i pozaliterackiej. Prywatnie miłośniczka Warszawy, zakupów online, dobrego jedzenia i Elona Muska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry